Právě připojeni - hostů: 87 
  • 2017-04-30-staveni-maje DSC3827_1
  • 2015-06-21-DSC6693-bozi-muka
  • kaple-05-1000x400
  • Javorovec
  • Javorovec
  • Javorovec

Český zahrádkářský svaz Mistřice

Celoroční rozpis činnosti zahrádkáře

LEDEN

Odpočinkový měsíc – čtení publikací a příprava zahrádkářské techniky na sezónu.

Únor

stroj-obracec-02Odstraňování munifikovaných a zaschlých plodů ze stromů /spálením/, jinak hrozí nákaza z těchto plodů, která se šíří později i na zdravé ovoce. Taktéž v tuto dobu odstraňujeme suché a rakovinou napadené větve. Řežeme /prosvětlujeme/ angrešty a rybíze, ničíme mechy a lišejníky, bílíme stromy a tím oddalujeme jejich kvetení. Pokud je venkovní teplota min.+7st.C, tak postříkáme všechny stromy postřikem Kuprikol 0,7% – čímž zajistíme očistu proti houbovým chorobám. Vyséváme semena na přísady, řežeme vinou révu a odebíráme rouby jádrovin.

Březen

Na rybízech se objevují zvětšené očka, obzvláště na černém rybízu. Tato očka jsou napadána vlnovníkem rybízovým.Tyto očka ihned otrháme a spálíme. V tuto dobu je možná výsadba angreštů a rybízu. Při nalévání pupenů broskvoní-je nutný postřik proti kadeřavosti broskvoní / Kuprikol 0,7%/, rovněž u angreštu proti Americkému padlí /Discus/.

Duben

Sázíme ovocné stromky-broskvoně dáváme do teplejší půdy. Dále provádíme přeroubování starších ovocných stromů. Stromy před květem přihnojíme fosforem, dusíkem a draslem, obzvláště ty, které mají hodně na květ.U meruněk a broskvoní v době květu provádíme prosvětlování koruny řezem.U angreštu v době květu provádíme opakovaný postřik proti Americkéme padlí, který můžem po 14 dnech ještě
zopakovat. Meruňky a višně v době květu ošetříme postřikem proti moniliovému úžehu větviček. Mladé výhonky na jádrovinách nezakracujeme, ale odstraňujeme podle nutnosti celé větve. Zde musíme počítat s tím, že co odstraníme, naroste znovu ve větší míře ve formě vlků. Vyjímku tvoří mladé stromky vysázené do 4 let, kdy vytváříme korunky ihned po jarní výsadbě. Stromky vysázené na podzim, zakracujeme vždy až na jaře. U hrušní se doporučuje těsně před květem tyto ošetřit proti rzi hrušňové, která napadá listy, které zčernají a oslabují strom. Dithane DG

DSC_9285-001Květen

Pokud máme rouby peckovin odebrané v prosinci a uschované, můžeme roubovat za kůru, pokud má strom dostatek mízy.Rovněž u jádrovin lze roubovat ze stromu na strom, nebo použít rouby již dříve odebrané. V květnu ošetřujeme proti obaleči, pilatkám,vrtuli třešňové,listovým mšicím, strupovitosti a padlím.

Červen

Při hnědnutí meruňkových listů, použijeme postřik Novozír 0,2-0,3% vždy 2x po 10 dnech.
Obaleč jablečný – Mospilan SP,Zolone 35 EC.
Vrtule stěšňová – Calipso 480 SC
Mšice - Pirimor 50 WG.
Strupovitost jádrovin – Merpan 80 WG, Polyran WG.
Při velké násadě plodů, provádět probírku plodů, aby nebylo ovoce drobné. Plody napadené moniliózou, sbírat, zakopat a posypat vápnem nebo spálit.

Červenec

U třešní při a po sklizni provést letní řez./možno i s plody. A taky je možno řezem snížit korunu. Dále se provádí letní řez u višní a meruněk. Letní řez se provádí do poloviny srpna. U vybraných druhů jabloní např./ Aneta/provádíme postřik proti hořké skvrnitosti. Kalkosanem 30L. Dále ošetřujeme proti padlí a mšici a po sklizni angreštů taky tyto proti Americkému padlí. Hodně zatížené stromy ovocem podepřeme, aby se nepolámaly.

Srpen

Roubování a očkování většiny ovocných stromů. Likvidace moniliových plodů ze stromů spadlých na zem a sklizeň dozrálého ovoce. Podle potřeby provést zálivku ovocných stromů.

zahradkari_vino_01Září

Do poloviny měsíce je možno očkovat broskve. Sklizeň některých druhů ovoce. Švestky napadené šárkou postupně rušíme a nahrazujeme novými odolnými stromy. Odstraňujeme polámané a zasychající větve ze stromů a provádíme poslední postřik proti hořké pihovatosti. 3 týdny před sklizní jabloní podle místa výskytu provádíme ošetření proti sazovitosti.

Řijen

Dokončujeme sběr ovoce a zároveň stromy přihnojíme. Před výsadbou nových ovocných stromků, tyto namočíme celé i s kmínkem na 24 hod. do sudu. Ovocné stromky je možno sázet až do zámrazu, výjma broskvoní, které musí mít při výsadbě určitou teplotu půdy.

Listopad

Dokončit výsadbu ovocných stromků, shrabat spadané listí, které kompostuje spolu s vápnem nebo pálíme.K patám stromů nasypat vápno a tak zabránit přezimování mšici krvavé. Podle potřeby stromy přihnojit a zalét vodou.

Prosinec

Mumifikované plody, které zůstaly spálime. Desinfikujeme prostory na uskladněné ovoce a odebíráme rouby z peckovin na potřebné roubování.

Přejeme Vám mnoho krásného ovoce a zeleniny a málo živočišných škůdců na Vašich zahrádkách.