Právě připojeni - hostů: 28 
vystavba-vodovodu-25.jpg

Kronika rok 2012

dne .

ROK 2012

Úvod

            Rok 2012 se stejně jako roky předchozí nesl ve znamení zlepšování vzhledu a úpravy tváře naší obce. Každým rokem, pomalu krok za krokem je vidět, jak se po částech mění. Lidé se zúčastnili voleb do krajského zastupitelstva. Stále nás však provází neustálý strach a obavy ze ztráty zaměstnání, ze závažných nemocí, špatné vyhlídky budoucnosti. To vytváří neustálý stres a nervozitu mezi lidmi.

Počasí

            Začátek ledna vypadal jako by mělo každou chvíli přijít jaro a jen málokdo věřil tomu, že si zimu vůbec užijeme. Ale následující vydatné sněžení a sněhová kalamita nás všechny přesvědčila o opaku. Konec ledna a začátek února přinesl z Ruska silné mrazy, které trvaly 14 dní. Od půli února nás znovu přepadla sněhová kalamita se silným nárazovým větrem. Docházelo k silné tvorbě sněhových jazyků a závějí. Sníh byl poté vystřídán mrholením, což ve večerních hodinách vedlo k tvorbě ledovky na namrzlém povrchu.

            V půli března přišlo letní počasí a teplota stoupla nad 20 0C, což se ihned projevilo v parcích, lesích i na cyklosteskách. Probudila se nejen příroda, ale i lidé vyrazili ven za sluníčkem. Teplo vylákalo zahrádkáře k rýčům a hrábím, města poslala do ulic čistící vozy. Rychlý přechod teplot sebou přinesl každoroční epidemii chřipky, viróz, angín a onemocnění dýchacích cest. Začátek dubna přinesl četné sněhové přeháňky. Velikonoční pondělí 9. 4. bylo chladné. Konec dubna se vyznačoval vysokými teplotami a překročení hranice 26 0C. Místo jara, přišlo rovnou léto. Na horách lidé ještě lyžovali, zatímco v nížinách se již chodili koupat.

            Květen byl teplotně nadprůměrný, jen v období “ledových mužů” – 12., 13. a 14. 5. se přechodně ochladilo. Červen byl teplotně vyrovnaný jen konec školního roku přinesl tropická vedra (42 0C). Počasí doprovázelo velké množství silních bouřek s nárazovým větrem a krupobitím. Srpen nebyl oproti červenci nijak výrazně odlišný. Září bylo teplotně průměrné, říjen nadprůměrný a jeho konec nás nepříjemně zaskočil studenou frontou s prvním sněžením a sněhovou pokrývkou i v nejnižších polohách naší země. Teplota se pohybovala těsně pod bodem mrazu a díky silnému větru klesla i k – 7 0C. Toto počasí nás provázelo celým listopadem a začátkem prosince. S blížícími se Vánocemi přišla výrazná teplá fronta, způsobující teplotu přes + 10 0C, dešťové srážky, které na podchlazeném povrchu způsobily tvorbu ledovky. Vánoce a následující Silvestr byly bez sněhu.

Demografický vývoj obyvatelstva

            Obec Mistřice měla k 31. 12. 2012 celkem 1162 obyvatel. 15 občanů se přihlásilo a stejný počet občanů se odhlásil,proběhly 2 rozvody.

Svatbu uzavřely 4 páry:

Linda Kulinová        a        Josef Sviták

Lukáš Stašek         a        Denisa Stojaspalová

Lenka Hanáčková   a         Petr Hudec

Radim Mašlan        a         Zlatuše Pekáčková


Narodili se:

Kateřina Zelíková                č.p. 430

Sarah Englerová                        379

Štěpánka Abrahámová                  8

Lucie Lapčíková                        123

Jan Schon                                435

Eliška Trávníčková                    122

Aneta Zatloukalová                     40

Tereza Lapčíková                       310

Diana Abrahámová                    394

Aneta Miloševská                      112

Ema Ondrůšková                       406

Jiří Janováč                               108

Annie Rudinská                         366

Miroslav Ševčík                          328

 

Rozloučili jsme se:

Stanislav Čaník                   č.p. 214

Jaromír Kolínský                         83

Josefa  Kromsiánová                   19

Anna Večeřová                          137

Marie  Magdálková                     216

Milan Grygar                             275

František Medek                         65

Marie Jánošová                          213

Miroslav Vlachynský                  352

Alois Vašíček                            110

Antonie Medková                        295

Božena Medková                        241

Ludmila Vašíčková                      165

Jindřich Búřil                              198

Anna Polášková                          231

 

Veřejný a politický život obce

             Sedmačtyřicetiletý muž z Mistřic skončil ve vězení poté, co napadl o generaci staršího souseda. Ke rvačce došlo v sobotu 10. 3. v noci po 22 hodině. Muž staršího muže fyzicky napadal a dokonce poničil i karoserii policejního vozu. Policisté muže podezřelého ze spáchání trestných činů zadrželi. Hrozilo mu až 3 roky vězení a pokuta. Násilník byl předán do vězení, kde si už odpykával několikaměsíční trest za násilný trestný čin z minulosti.

            Ve dnech 12. a 13. 10. 2012 se ve všech krajích republiky uskutečnily volby do krajského zastupitelstva. V pátek 12. 10. byly volební místnosti otevřeny od 14 – 22 hodin a v sobotu 13. 10. byly otevřeny od 8 – 14 hodin. Obec měla 2 volební okrsky – okrsek č. 1 = Mistřice v budově OÚ a okrsek č. 2 = Javorovec, v budově zahrádkářského zařízení. Ze seznamu voličů 932 se voleb zúčastnilo 401 volič, což bylo 43 %.

Pořadí stran a počty hlasů:

pořadí

Název strany

Počet hlasů Mistřice

Počet hlasů Javorovec

CELKEM

1

KDÚ - ČSL

95

10

105

2

KSČM

62

11

73

3

ČSSD

55

2

57

4

Starostové a TP 09

30

2

32

5

ODS

26

4

30

6

Strana Práv Občanů Zemanovci

26

2

28

7

Zdravý kraj

15

1

16

8

Nezávislí

9

3

12

9

Lékaři a odborníci za ozdravení kraje

8

1

9

10

Moravané

6

2

8

11

Zvuk 2012

4

 

4

12

Koruna Česká

2

1

3

12

Nárovní socialisté-levice 21. století

3

 

3

12

Strana zelený

3

 

3

12

Česká pirátská strana

3

 

3

13

Dělnická strana sociální spravedlnosti

2

 

2

13

za Morální Očistu Regionu

2

 

2

13

Strana svobodných občanů

2

 

2

14

Suverenita-Blok Jany Bobošíkové

1

 

1

15

Hnutí odborníků za Zlínský kraj

1

 

1

Hospodářské poměry

            Od roku 1991 v obci Mistřice působí firma pana Zdeňka Osohy, která se zabývá veškerými stavebními, obkladačskými a drobnými výkopovými pracemi prováděnými stroji DH 0015 Minibagr, pásové rypadlo Kubota 36 a UNC 60. Tyto práce zahrnují: výkopy bazénů, čističek, jímek, sklepů, přípojek pro kanalizaci, kabely, plynové potrubí, úpravy terénů a další výkopové a zemní práce.

            V obci Mistřice části Javorovec působí Stolářství pana Stanislava Tománka, které je zaměřeno na zakázkovou výrobu: kuchyňských linek, bytového a kancelářského nábytku, šatních skříní, komod, stolů i dveří. Součástí je zaměření, návrh, výběr materiálu, barev, kování, doplňků a také doprava a montáž na místě u zákazníka.

            Od roku 1991 působí v areálu bývalého JZD firma AGRI-M spol. s r.o., která se zabývá výrobou, exportem a importem rostlinných a zemědělských výrobků z vlastní produkce, výrobou osiv, sadby a genetického materiálu rostlin. Svoji prodejnu má i v Uherském Hradišti.

            V současné “moderní době” je aktuální tzv. “hodinový manžel”, což je tak trochu jiná živnost. Tato živnost vzbuzuje představu lechtivé živnosti. Opak je pravdou. “Hodinový manžel” je pomocníkem rodiny, který pomůže se vším, na co jeho klienti sami nestačí. Opraví kapající kohoutek, zasklí okno, vymění žárovky, vymaluje, poseká zahradu, natře dveře a dokonce i nakoupí. Jedná se tedy o řemeslníka, který vyniká velkou zručností. Dalo by se říci, že je to převratný druh podnikání, není však ještě tolik žádaným, jak by se na první pohled mohlo zdát. Této moderní živnosti se mimo jiné věnuje také Libor Chmelina z Mistřic.

Úpravy obce

 • Obec zístala ze SZIF přes MAS Dolní Poolšaví dotaci Kč 175 tisíc na výměnu plastových oken a dveří na šatnách TJ Sokol Mistřice. V rámci oslav 70. let založení této organizace byla provedena celková oprava fasády, sociálního zařízení a nové ozvučení v hodnotě Kč 200 tisíc. Oslavy sponzoroval částkou Kč 25 tisíc hejtman ZK MUDr. S. Mišák patron nad oslavami.
 • Obec Mistřice získala dotaci z SZIF přes MAS Dolní Poolšaví Kč 215 000,- na efektivní osvětlení v Javorovci. Proběhla výměna všech veřejných osvětlovacích těles v Javorovci za nízkovýkonová osvětlovací tělesa.
 • Byla získána dotace na efektivní osvětlení v Javorovci, kde měla proběhnout výměna nízkovýkonových osvětlovacích těles pro veřejné osvětlení. Z důvodu nesouhlasu některých občanů Javorovce nebyl tento projekt realizován.
 • Z fondu SFŽP získala obec dotaci na zametací vůz na odstranění imisní zátěže v částce 3,2 mil. Kč.
 • ŘSZK realizovalo projekt odvodnění křižovatky “u Mlékárny”, obec se podílela na projektu odkanalizováním přikopu v délce 40 m směrem na Včelary.
 • Byla vybudována sdružená kanalizační přípojka na “Větřáku”
 • Obec nechala zpracovat projekt turistické naučné stezky Mistřice (kříž Bilavčíků u lip) – Hrubý bor – mohylové hroby –Žižkův dub Pašovice.
 • Obec se společně se sdružením rybářů Mistřice podílela na opravě hrází rybníků
 • Nebyla schválena žádost o dotaci na sběrný dvůr, žádost o dotaci na dětské hřiště na návsi a žádost na krajskou dotaci na opravu komunikace na návsi.

Školství a kultura

            V roce 2012 proběhla Tříkrálová sbírka v sobotu 7. ledna. V Mistřicích bylo vybráno Kč 26 042,- a v Javorovci Kč 4 690,-. Celkem tedy bylo vybráno Kč 31 002,-.

            V sobotu 8. 1. se v pohostinství U Knotů uskutečnil v rámci 8. Mariášnické ligy Za Moravů 10. turnaj O pohár starosty. Tuto akci pořádal Klub přátel mariáše Mistřice. Na prvních třech místech se však neumístil žádný “borec” z Mistřic.

            V pátek 13. 1. se konala Mistřická trnka – košt slivovice v pohostinství U Knotů. Byly dodány vzorky od 16 občanů. Na konečném pořadí se umístili – 1. místo p. Sivák, 2. místo p. Bilavčík, 3. místo p. Knot.

            Naše obec Mistřice se umístila na 2. místě v kategorii třídění elektrozařízení v obcích v soutěži pro města a obce ZK ve třídění odpadů.

            Tradiční Obecní ples se konal 28. 1. od 20 hod. v pohostinství U Knotů, hrála skupina Madet. Připravena byla bohatá tombola, vstupné bylo 70 Kč.

            11. 2. pořádalo Občanské sdružení rodičů Mistřic v pohostinství U Knotů Rodičovský ples. Zahájení bylo od 20 hod polonézou žáků 5. třídy. Hrála skupina Madet, připravena byla bohatá retro-tombola, v níž byly slosovatelné i vstupenky.

            V pondělí 30. 1. se od 8-12 hod v budově MŠ konal zápis a podání žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání pro následující školní rok.

            Ve středu 8. 2. února se konal v budově ZŠ zápis do 1. třídy pro školní rok 2012/2013. K zápisu bylo třeba přinést rodný list dítěte a občanský průkaz. Zápis byl rozdělen do dvou skupin.

První skupina měla zahájení ve 13:30 hod a k zápisu šly tyto děti:

Marek Vlachynský              č.p. 411                     ročník 2005

Lukáš Polášek                          375                               2005

Jakub Filípek                            296                               2005

Rozálie Janíková                         64                               2006

Tomáš Mach                             142                               2006

Izabela Malinová                        103                               2006

Terezie Medková                        65                                 2006

Veronika Ondroušková                427                               2006

Simon Kopčil                             295                               2006

 

Druhá skupina měla zahájení ve 14:30 hod a k zápisu šly tyto děti:

Zuzana Šuranská               č.p. 439                     ročník 2006

Jan Vlachynský                         53                                2006

Adam Vosmanský                      40                               2006

David Vycudilík                         438                                2006

Antonín Kotlík                           366                               2005

Petr Tománek                           384                                2005

Marek Takácz                           304                                2006

Dušan Kocourek                       433                                 2005


            Páteční večer v pohostinství U Knotů 13. 4. patřil ochutnávce vín z okolí Pálavy, Otrokovic, Znojma, Perné, Mikulova, Valtic a od okolních vinařů. Návštěvníkům bylo tedy co nabídnout. Akci pořádal mladý vinař Milan Trojek. Nechyběl ani studený bufet, ve kterém se objevily domácí klobásky Františka Vycudilíka. Květinovou výzdobu sálu si vzala na starost Petra Sklenářová. Páteční večer zpříjemnila CM Mladý Včelaran a překvapením bylo vystoupení mužského a ženského sboru z Nedakonic.

            Taneční vystoupení dětí z MŠ a ZŠ Mistřice a hudební vystoupení cimbálové muziky Mladý Včelaran zpestřilo a potěšilo besedu s důchodci, která proběhla 13. 5. v pohostinství U Knotů.

            V sobotu 28. 4. se na návsi uskutečnilo Stavění máje ročníku 1994. Tohoto úkolu se zhostilo 8 děvčat a 7 chlapců a desítky zdatných mužů, kteří měli svého velitele Františka Abrháma. Sraz krojovaných byl ve 13 hod u kaple a poté odcházeli pro vršek, který se nesl od Kolků. Komplikací při stavění byl pouze příliš silný vítr. Za tři hodiny dvacetimetrová májka začala krášlit obec. Stavět přijdou skoro všichni chlapi z dědiny. Pro krojové chlapce by to byla těžká práce a ušpinili by si kroje. Jejich úkolem je nalévat mužům, kteří se tohoto úkolu zhostili. Tento tradiční zvyk sahá až ke konci druhé světové války, kdy chlapi májku postavili jako první věc, když je propustili z dočasného vězení, které bylo za nacismu umístěno ve škole. Májka vyjadřovala symbol svobody.

            Občanské sdružení rodičů Mistřic uspořádalo Kovbojské maškarní odpoledne v neděli 20. května od 14 hod na Tanečním výletišti, které se stalo místem setkání kovbojů z blízkého i vzdáleného okolí. Bylo možno vidět a vyzkoušet si, country tance. K vidění byly ukázky bojového umění, lasování a práce s bičem. Počasí akci přálo a děti se vyřádily při různých soutěžích.

            Občanské sdružení ČAGAN uspořádalo v květnu již III. ročník Velkého dětského dne v Mistřicích na návsi od 13 hod. Počasí se vydařilo a děti si tak užily zdarma atrakce jako velký skákací hrad, trampolínu, jízdu na koni. Byly zde ukázky westernového umění s bičem, práce policejních psovodů. Velký ohlas měla fakírská show a dražba výtvarných děl dětí z MŠ. Proběhla pódiová vystoupení dětí z MŠ a ZŠ Mistřice. Děti měly možnost si zasoutěžit a zatančit při diskotéce bratrů Chabičovských.

            Občanské sdružení ČAGAN uspořádalo na konci srpna pro dospělé “Posezení u burčáku”, které se konalo na Tančáku. Za podpory ZK zde vystoupili CM Mladý Včelaran, pěvecké soubory z okolí (Nedachlebice, cimbalistka Zuzana Lapčíková z Topolné a dechovka z Velkého Ořechova Ořechovjanka), folklórní soubory z UH. Nedělní odpoledne bylo zpestřeno zvěřinovými a rybími specialitami.

            Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uh. Hradišti jsou jedinečnou akcí svého druhu. Ve dvoudenním programu – 8. a 9. září se představila lidová kultura regionu Slovácka v plné své kráse, rozmanitosti a zároveň ryzí čistotě a živelnosti. Slavnosti přinesly nespočet programů, atrakcí a akcí pro širokou veřejnost, mladé lidi, rodiny s dětmi i seniory. Slovácké slavnosti vždy zahájí slavnostní průvod čítající tisíce krojovaných ze 70 měst a obcí regionů Slovácka. Podtitul 10. ročníku slavností zněl: “Na vinobraní do Hradišťa”. Naše obec se prezentovala ve Smetanových sadech výstavou fotografií ze života obce a kvalitním pohostinstvím, které obec zajišťovala pro celý region “Za Moravú” – sem patří mimo naši obec obce: Bílovice, Březolupy, Částkov, Kněžpole, Nedachlebice, Pašovice, Prakšice, Svárov, Topolná a Zlámanec.

            13. a 14. října se konaly Tradiční slovácké hody, kterých se zúčastnilo 19 párů. Stejně jako loni pouze s jedním mladším párem stárků – Kateřinou Medkovou a Pavlem Švehlou, kteří se postavili do čela průvodu. Sobotní počasí mile překvapilo a požehnání práva i obchůzka po dědině se zcela vydařila. K večerní muzice, stejně jako po dědině, hrála dechová hudba Topolanka. Nedělní počasí již tak vstřícné nebylo a krojovaní a právo muselo být zahaleno do pláštěnek. Mnohde však ani pláštěnky nebyly nic platné, počasí tak zabránilo v obchůzce až do Javorovce. Hodování bylo zakončeno o týden později Dozvuky, které proběhly u cimbálové muziky Lintava.

            20. 10. uspořádalo Myslivecké sdružení Kopec Mistřice celodenní akci “Lov s dravci” na návsi a poté následoval odchod do honitby a lov. Akci zakončil slavnostní výřad.

            Také tento rok uspořádalo občanské sdružení ČAGAN lampionový průvod obcí u příležitosti vzniku ČR.

            Občanské sdružení rodičů Mistřic pořádalo v pátek 30. listopadu od 17 hod v pohostinství U Knotů “Adventní čarování” pod odborným vedením pí Kovaříkové. Za zvuku vánočních koled a s vůní svařáku měli zájemci možnost vyrobit si adventní věnec či vánoční dekorace.

            Nedělní mrazivé odpoledne 5. 12. bylo věnováno Vánočnímu jarmarku a rozsvícení vánočního stromu od 15 hod na návsi. Zástupci místních sdružení a OÚ Mistřice zde prezentovali své výrobky či produkty, např,: včelí produkty, nabídka kaprů, vánoční perníčky, obrazový kalendář 2013, bižuterie, cukrovinky a další produkty. Vánoční program zpestřily svým vystoupením děti z MŠ a ZŠ Mistřice, Schola Mistřice a sadu koled zahrála skupina Madet. Po celou dobu akce bylo připraveno take občerstvení ve formě grilované klobásy, svařeného vína, teplé medoviny, čaje pro děti atd. Akci zakončil nádherný ohňostroj.

Kaple Nejsvětější Trojice

            Je nejcennější historickou památkou obce z let 1874 – 1883. V kapli jsou malby malíře Kubíčka a sochy Panny Marie, sv. Václava, sv. Floriána, sv. Terezičky, sv. Anny.

            V roce 2012 byl dokončen projekt energetických úspor výměnou nových dveří, jejich cena byla Kč 43 tisíc. Z hoto byla částka Kč 30 tisíc dotace od Nadace Děti-kultura-sport a Kč 13 tisíc doplatil OÚ. Nově byl zbudován přístřešek nad vchodovými dveřmi. Cena přístřešku Kč 10 tisíc byla zaplacena ze sbírek farníků. Dále byly zakoupeny v částce Kč 45 tisíc nové varhany, které se žehnaly při pouti Nejsvětější Trojice 3. 6. 2012. Z toho Kč 20 tisíc bylo zaplaceno ze sbírek farníků a Kč 25 tisíc zaplatil sponzor Martin Vymyslický z Bílovic.

Sbor pro občanské záležitosti

            Je složka vedená a financovaná OÚ Mistřice, jejíž náplní je pořádání: vítání občánků do života, besedy s důchodci, navštívení a poblahopřání důchodcům při příležitosti kulatých narozenin, oslav padesátníků, návštěvy občanů Mistřic v domovech důchodců.

            Členky této složky jsou: Ivana Špičáková, Monika Horňáková, Alena Bilavčíková, Šárka Rachůnková, Olga Malinová, Andrea Pavlíková, Hana Sládková a Ilona Trojková.

Sport a zábava

TJ Sokol Mistřice

            Fotbalový oddíl oslavil 70. let od založení. TJ Sokol Mistřice ve spolupráci s OÚ provedl k výročí fotbalu rekonstrukci šaten v areálu hřiště. Z finančních prostředků z dotace Regionu Poolšaví a Obce Mistřice byly vyměněny dveře a okna, z rozpočtu obce opravena fasáda a kompletně zrekonstruováno sociální zařízení a rozhlas. Zbývá už jen opravit oplocení na které je třeba zajistit finanční prostředky.

            Oslavy proběhly 7. 7. 2012. Na dopoledním slavnostním zasedání, kterého se zúčastnili bývalí hráči, funkcionáři, sponzoři a zástupci obce, byla předsedou OFS Uh. Hradiště F. Mikem předána Křišťálová kopačka pro nejlepšího střelce žákovských soutěží Daniela Veselého. Tu za něho převzal trenér Michael Huňka, protože žákovský kanonýr si již užíval prázdnin u moře.

            Sportovní odpoledne zahájilo utkání přípravek Mistřic a Mařatic, ve kterém zvítězili domácí 7:1. V následujícím utkání žáků zvítězili domácí nad Jarošovem 4:3. Ve velmi kvalitním utkání “starých gard” porazili domácí hráči Tescomu Zlín 3:2. V hlavním zápase oslav se utkali domácí v sousedském derby s vítězem I. A třídy Kněžpolem. I v úmorném vedru převedli hosté, zejména v první půli, proč tuto soutěž vyhráli. Po změně stran již polevili a dovolili domácím, v utkání bohatém na branky, zkorigovat výsledek na přijatelných 5:7.

            Z historie fotbalu v Mistřicích víme, že v nelehkých podmínkách válečného roku 1942 založila parta kolem pánů Palčíka, Pochylého, Krejzy fotbalový oddíl Sokol Mistřice. Jelikož neměli k dispozici vlastní hřiště, domácí utkání hrávali v Kněžpoli nebo Bílovicích. S budováním hřiště na jeho současném místě se začalo až po roce 1948 a o nějakém zázemí se hráčům mohlo jen zdát. Před zápasy se převlékali přímo na hřišti nebo v budově tehdejšího národního výboru. S budováním šaten se začalo až začátkem sedmdesátých let, tedy v době prozatím nejslavnější éry mistřického fotbalu. Mužstvo téměř rok co rok postupovalo ze základní třídy až do I.A třídy a na zápasech nebyly vyjímkou návštěvy přes 500 diváků! Z tehdejší hráčské generace vynikali zejména Miroslav Habarta, Jaroslav Blaha a Vojtěch Ondroušek. S odchodem této generace se fotbal postupně zase vracel do okresních soutěží, kde je dosud. V současné době má oddíl 85 registrovaných členů – oddíl přípravky, žáků a mužů.

Sdružení rybářů Mistřic

            V počtu 22 členů, jehož výbor tvořili : M. Trojek, V. Ondroušek, P. Belant, P. Jánoš, J. Sekanina a D. Resler, se snažili zvelebovat krajinu v okolí rybníků. Byla vybudována opěrná stěna hráze v rybníce č. 3. Na stavidlech všech rybníků byly instalovány nové dřevěné poklopy. Uskutečnily se závody v rybaření za hojné účasti občanů Mistřic čímž přispěli k dobré náladě a zdárnému průběhu závodů, které byly zakončeny bohatou a hodnotnou tombolou.

Různé

 • Pražský arcibiskup Dominik Duka se stal kardinálem. Jmenovací dekret a odznaky hodnosti převzal 18. 2. ve Vatikánu.
 • S účinností od 1. 10. 2012 Senát schválil zavedení přímé volby prezidenta České republiky.