Právě připojeni - hostů: 219 

Rady od hasičů pro vánoční období

dne .

Požáry ve vánočním období každoročně trápí nejen hasiče

HasičiAdventní období a vánoční svátky s oslavou příchodu dalšího roku znamená vždy bezpečnostní rizika - od nesprávně umístěných svíček ve svícnu či adventním věnci může lehce chytnout nábytek, při smažení kapříka začít hořet pánev a na Silvestra hrozí vážná zranění lidí a požárů balkonů či vozidel od odpalované pyrotechniky.

Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. Svíčka by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce). Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličce nebo skříni, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

Zapálené svíčky, ať již umístěné na vánočním stromku, adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát.

Pamatujte, že každý prodávaný výrobek musí být opatřen návodem použití, kde se lze dozvědět, jak s předmětem bezpečně zacházet a jak ho správně používat.

Každoroční oslavy na konci roku také přináší zvýšené riziko vzniku požárů při neodborné a neopatrné manipulaci se zábavní pyrotechnikou. Zábavnou pyrotechniku je nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se nevyplatí šetřit na kvalitě. Experimentování se zábavní pyrotechnikou, vyráběnou doma, nelze ani komentovat slušnými výrazy

Manipulaci s pyrotechnikou a prskavkami samozřejmě nesvěříme do rukou dětí ani osob, které již mají problém udržet rovnováhu.

V případě vzniku požáru je nutné zachovat "chladnou hlavu" a co nejrychleji jednat. Nejen přivolat na pomoc hasiče (150, 112), ale pokusit se požár uhasit. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody.


Další tématické články a videa ZDE

SDH Mistřice
Tomáš Magdálek

strom-jehlicnan-DSC 0700